Interwalometr

d3d.pl_interwalometr_sketchup

Ważną częścią naszych eksperymentów będzie ich dokumentowanie. Oprócz załączania wszelkich źródeł, szkiców, oraz zdjęć wydrukowanych modeli będziemy też przygotowywać filmy z samego druku w postaci filmów poklatkowych, czyli tzw. time-lapse’ów. We współczesnych aparatach i kamerach cyfrowych coraz częściej można spotkać specjalne funkcje. Natomiast my zastanawialiśmy się, czy druk 3D może nam w jakikolwiek sposób pomóc w tworzeniu filmów poklatkowych, gdy nasza kamera nie ma takiej możliwości.
Pierwszym pomysłem było stworzenie konstrukcji, która umożliwiałaby, za pomocą prostego mechanizmu, automatyczne wciskanie przycisku „photo” na naszej kamerze. Model kamery, który posiadamy w naszym laboratorium standardowo wyposażony jest w prostego pilota, co znacznie ułatwiło nam zadanie.

Do wykonania naszego interwalometru użyliśmy następujących elementów:

d3d.pl_interwalometr_elementy

  • pilota do kamery
  • płytkę Arduino Duemilanove
  • mikro-serwo motor
  • trzy kabelki
  • dwa małe wkręty
  • spinacz biurowy

Dodatkowo potrzebowaliśmy:

d3d.pl_interwalometr_narzędzia

  • śrubokrętu
  • cążków
  • suwmiarki

Zaczęliśmy od dokładnego wymierzenia pilota od kamery, oraz serwa i zaprojektowaniu ułożenia ich względem siebie w taki sposób, aby było możliwe wciśnięcie przycisku. Zmodyfikowaliśmy lekko nasze serwo ułamując kilka elementów orczyka (gdyż nie mieliśmy jednoramiennego), oraz dodając odpowiednio wygięty spinacz biurowy, tworząc w ten sposób nasz sztuczny „palec”. Po wymierzeniu wzięliśmy się za projektowanie; do projektu naszych wydruków w  większości wypadków używamy programu SketchUp – wg. nas bardzo intuicyjnego i łatwego w obsłudze.

d3d.pl_interwalometr_sketchup

Jak widać na screenie pokusiliśmy się o utworzenie kilku okrągłych otworów w ścianach konstrukcji, żeby oszczędzić trochę na materiale, oraz zmniejszyć jego naprężenia podczas zmian temperatur występujących w procesie druku, co może powodować odklejanie się elementu od stołu. Część, w której umiejscowiliśmy otwór na serwo wymagała dodatkowo dodania kilku podpór, aby mostek, który powstał, nie zapadł się przy drukowaniu.

Do wygenerowania STL’a w SketchUp’ie potrzebny jest jeszcze plugin, który można ściągnąć tutaj.

W tej chwili w naszym laboratorium drukujemy na drukarce „CB-Printer”. Jednocześnie składamy już kolejną drukarkę o czym niedługo napiszemy osobny artykuł. Mamy też nadzieję wzbogacić się w niedługim czasie w kolejne modele.

Materiał, z którego drukowaliśmy to fluorescencyjne PLA, bo akurat takie mieliśmy na stanie :)

Sam druk prezentuje się następująco:

Po wydruku sprawdziliśmy spasowanie elementów i napisaliśmy prosty skrypt do arduino, który obkręca serwo o 5 stopni co 5 sekund. W ten sposób właśnie utworzyliśmy automat do robienia zdjęć co 5 sekund. Jak wygląda nasz projekt w działaniu widzimy poniżej.

Do pobrania:

Komentarze

komentarzy

Komentarze są wyłączone.